10 pomysłów na tematyczną sesję fotograficzną w studiu

Tematyczne sesje zdjęciowe w studiu

Sesje zdjęciowe o różnorakiej tematyce cieszą się sporą popularnością – zwłaszcza w zorganizowanych grupach fotograficznych. Koncepcja jest bardzo prosta, a mianowicie kilku fotografów wynajmuje studio fotograficzne na parę godzin i tworzą w tym samym czasie prace o tej samej tematyce.

Od czego zacząć tworzenie sesji tematycznej?

Sesje tematyczne zaczyna się od postawienia tematu. Niech to będzie sesja w klimacie Alicji z krainy czarów. Zadaniem każdego uczestnika sesji jest zorganizowanie modela, wizażu i rekwizytów pasujących do ogólnej koncepcji sesji. Następnie należy zaplanować w miarę możliwości całą sesję jak np. kadry, oświetlenie, listę ujęć. Więcej o planowaniu sesji znajdziesz z osobnym wpisie na blogu (8 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby stworzyć plan sesji zdjęciowej). Sesje grupowe są trochę bardziej skomplikowane, ale przynoszą ciekawsze efekty. Dlaczego? Odpowiedź nie jest taka prosta jak samo pytanie.

lewitujące kwiaty aranżacja studia fotograficznego we Wrocławiu
Wiszące kwiaty do romantycznej sesji

Korzyści pracy w grupie na planie zdjęciowym

Korzyści pracy w grupie fotografów nad tym samym tematem jest cała masa. Nie chodzi tu o tworzenie ujęć 1 do 1, ale o stworzenie wspólnej i zgranej opowieści, która nie jest możliwa do osiągnięcia dla jednego fotografa w jeden dzień zdjęciowy. Najważniejsze korzyści to:

  1. Jest się współtwórcą danego tematu i przedsięwzięcia, które nabiera tym większych rozmiarów im większa ilość uczestników i jakość ogólna
  2. Nauka od innych fotografów. Nawet jeśli nauczysz się tylko jednej drobnej rzeczy od innego fotografa to jest to często gra warta świeczki – oszczędzasz na szkoleniach i warsztatach, a przy tym się rozwijasz.
  3. Oszczędności finansowe. Wspólna zrzutka na wynajem studia na cały dzień to spora oszczędność. Za cały dzień pracy w studiu indywidualnie zapłacisz nawet ponad tysiąc złotych, a w grupie zamkniesz się w kilku stówkach, a do tego macie mocniejszą kartę negocjacyjną z każdym studiem, które po pierwsze da rabat, a po drugie może Wam pomóc w przygotowaniach studia w kwestii aranżacji pod daną tematykę.
  4. Produktywność. Wystarczy, że po godzinie fotografowania każdy fotograf wymieni się modelami. Dzięki temu masz bogatszy materiał zdjęciowy do publikacji prac i uczysz się współpracy z innymi modelami. Mając obok siebie innych fotografów motywacja i wena same przychodzą

10 pomysłów na sesję tematyczną w studiu fotograficznym

Gdy już wiesz na czym to wszystko polega to możesz przejąć inicjatywę i samodzielnie zorganizować taką sesję. Zaproś zaprzyjaźnionych fotografów. Nie znasz nikogo? To poszukaj na grupach fotograficznych w Twoim mieście lub poproś o pomoc studio, w którym chcesz takie wydarzenie zorganizować. Każde studio ma spore zasięgi i zna się z wieloma fotografami.

Gdy już zbierzesz grupę to zaproponuj temat jak np. jeden z poniższych:

 

  1. Vintage: Stylizacja retro z akcesoriami z epoki, takimi jak winylowe płyty czy klasyczne samochody.
  2. Cyberpunk: Neonowe światła i futurystyczne kostiumy dla efektu sci-fi.
  3. Boho-chic: Naturalne tkaniny, kwiaty i akcesoria w stylu bohemy.
  4. High Fashion: Ekskluzywne stroje i dramatyczne pozy inspirowane światowymi wybiegami mody.
  5. Czarno-białe: Klasyczna sesja w monochromatycznej palecie z akcentem na światłocienie.
  6. Fantasy: Kostiumy i rekwizyty zainspirowane baśniami i mitologią.
  7. Minimalizm: Proste tła i minimalna liczba rekwizytów skupiające uwagę na modelu.
  8. Glamour: Luksusowe stroje i biżuteria, podkreślające elegancję i piękno.
  9. Sport: Dynamiczne pozy i stroje sportowe, oddające energię i ruch.
  10. Dziecięce marzenia: Kolorowe dekoracje i zabawki, tworzące bajkową atmosferę.
Ekskluzywna przestrzeń studia fotograficznego z fortepianem
Fortepian jest często rekwizytem w sesjach par i kobiecych

Współpracuj, a nie rywalizuj

Rywalizacja jest naturalną ludzką domeną, ale nie w każdej dziedzinie. Bez wątpienia praca twórcza i kreatywna nie jest miejscem na rywalizację, bo tu nie chodzi kto więcej zrobi zdjęć w najkrótszym czasie, anie kto zrobi „lepsze” zdjęcia, bo w fotografii nie da się tego jednoznacznie zdefiniować.

Współpraca natomiast popłaca i to nie tylko w kwestii samorozwoju i doskonalenia własnego warsztatu, ale i w budowaniu relacji z innymi fotografami. Pamiętajcie, że kontakty w branży zawsze popłacają w przyszłości.